НАТЯЖНІ СТЕЛІ В ЧЕРКАСАХ

Стелі "Зоряне небо"

Д. Бруно, Г. Галілею, С. Корольову, Білці та Стрілці, а також усім, завдяки кому зорі стали ближчими, присвячується

Людське прагнення до зірок насправді безмежне. Колись це прагнення неодмінно виведе нас на орбіти Плутона й Альфи Центавра, а поки що ми можемо тільки вдивлятися в нічну височінь і створювати картини зоряного неба у себе в домівках.

Галактика звёздное небо на потолке
потолок Звёздное небо в облаках

Я давно обіцяв описати найбільш популярні системи для імітації зоряного неба на стелі. Прошу пробачити за те, що роблю це лише зараз.

Нині все більшої популярності набуває декоративне оздоблення стелі у вигляді зоряного неба. Як саме і наскільки достовірно виконати таку задачу - залежить від цілої сукупності факторів: і від фантазії, і від вимогливості, і від фінансів.

Які це будуть зорі: точкові джерела світла, природні маленькі цяточки чи променисті діаманти, метеоритний потік або комети, що пролітають, тощо - залежить від індивідуальних особливостей замовника.

большие звёзді в спальне
звёздное небо на потолке как настоящее

«Зоряне небо» з використанням невеликих галогенових світильників.

Дані світильники в діаметрі приблизно 20-30мм. Оснащені капсульною галогеновою лампою малої потужності 5 чи 10 Вт, рідше 20 Вт. Напруга живлення - 12 В. Встановлюються такі світильники переважно в гіпсокартон (для встановлення їх у натяжну стелю потрібні спеціальні стійки, що істотно підвищує вартість виробу). Через значний розмір таких зірок, частіше їх використовують у приміщеннях з високими стелями. У нашому місті таку систему освітлення можна зустріти у ресторані «Мілан» (вул.Шевченка-Гоголя) та піцерії «Тарантела» (площа Леніна).

Світлодіодна система.

Декілька років тому в натяжні стелі встановлювали світлодіодну систему "зоряне небо". Як можна здогадатися з назви, система складається зі світлодіодів різної яскравості, потужності, кольору й діаметру. Бачите як багато параметрів. Є з чого обрати! У Черкасах таку систему можна побачити у барі готелю «Україна».

Імітація «Зоряного неба» зі світлопроводом торцевого світіння — 120-150 «зірок».

З розвитком оптоволоконних технологій кмітливі дизайнери (і світлодизайнери) одразу почали використовувати світлопровід торцевого світіння для імітації зоряного неба. Такий світлопровід може бути різного діаметру від 0,5мм (зірки теж різні) і дозволяє закріпити його в полотні натяжної стелі без додаткових стійок. Крім того, стрімко збільшується кількість зірок на стелі. Тут уже йдеться не про 20-30 і навіть не про 50-70 точок. Оптоволоконна система зоряного неба дозволяє «загнати» у стелю 120-150 точок. І ці точки дійсно виглядають як зорі і за кількістю, і за розміром.

оптоволокна торцевого свечения

Та повернемося до наших кмітливих дизайнерів. «Як змусити торець оптоволокна світитися? Зрозуміло, треба розмістити на іншому кінці лампочку». Дизайнери дають завдання інженерам, ті у свою чергу беруть корпус, розміщують на одній його стороні пучок оптоволокна, а на іншій – галогенову лампочку...

Вмикають - і з жахом спостерігають, як лампочка, нагріваючись, розплавляє торці оптоволоконного пучка, і «зірки» тьмяніють. Інженери одразу здогадуються значно подовжити корпус, а краще - додати до виробу вентилятор, який охолоджуватиме лампочку. Корпус подовжують ненабагато. Встановлюють лампочку, трансформатор, вентилятор, випрямляч струму, перехідну муфту для оптоволоконного пучка. Виріб отримує горду назву «світлогенератор» і передається дизайнерам.

Дизайнери задоволені, а кмітливіші дизайнери одразу ж задумуються. Світлогенератор трохи шумить, потребує деякого простору для тепловідводу та доступу для періодичного обслуговування (заміна лампи). Вирішення проблеми - розмістити світлогенератор у сусідньому приміщенні, або ж зробити невеличкий технологічний люк у стелі. Ох, як нелегко дається дизайнерам другий варіант вирішення проблеми! А, якщо обирати перший варіант, треба істотно подовжувати оптоволоконний кабель. Як не смішно описана дана система, кожне слово в описі - правда.

LED технологія.

оптоволокно светится
LED система звёздное небо

Технології розвиваються, а електронні технології розвиваються з вибуховою швидкістю. На допомогу оптоволоконній системі зоряного неба приходить LED технологія. Торець оптоволоконного пучка можна підсвітити надпотужними світлодіодами! Створюється LED-джерело. Не нагрівається, а тому не потребує простору для тепловідведення, з тієї ж причини не потрібен і вентилятор (а, отже, не шумить). Габарити такого джерела зменшуються в кілька разів (100х50х20мм). Термін служби джерела живлення - 10-15 років. Тому його можна сміливо розміщувати за полотном натяжної стелі.

Така оптоволоконна LED-система зоряного неба є найбільш популярною, що пов'язано з дуже хорошим співвідношенням ціна-якість. Спеціалісти студії "Марсель" встановили близько 12 таких систем у Черкасах. Побачити таке «зоряне небо» можна у кафе «Рандеву» по бульвару Шевченка. Решта - у приватних будинках і квартирах.

синее звёздное небо с кристаллами swarovski
чёрное звёздное небо с кристаллами swarovski

Кмітливі дизайнери задумуються: «А чому б не створити із зоряного неба цілу зоряну феєрію? Давайте на торець оптоволокна, що світиться, прикріпимо який-небудь кристал. Діамант звичайно дорого, а от кришталь високої якості – цілком можливо». На допомогу проєкту "зоряне небо" підключається гранд зі шліфування кришталю - австрійська фірма SWAROVSKI.

разные кристаллы swarovski
чёрное звёздное небо с разными "звёздами" - кристаллами swarovski

Єдина проблема - потужності LED-джерела не вистачає. Довелося поки що повернутися до світлогенератора з усіма його примхами. Встановлення такої системи "зоряне небо" - ціла наука, описана як виробником SWAROVSKI, так і багатьма провідними інженерними компаніями, наприклад Global Engineering (Відень). Монтажники і проєктувальники зазвичай проходять спеціальне навчання. І все це відображається на ціні.

Ми встановили поки що 4 подібні системи в місті. На жаль, жодної в громадських місцях. SWAROVSKI також пропонує стандартні системи (Оріон, Галактика тощо), оснащені 2-4ма видами найбільш популярних кристаликів.

Чи звернули ви увагу на слова «поки що»? Електронні технології розвиваються з вибуховою швидкістю. Цілком можливо, що, коли Ви читатимете це, вже буде винайдено щось нове.

Кришталеві панелі від SWAROVSKI

хрустальные панели swarovski - северное сияние

«Новинку» запропонував метр. SWAROVSKI створив кришталеві панелі. Було взято два скельця, і між ними з допомогою світлодизайнерів і художників розміщені з ювелірною точністю певні грановані кристали. При торцевому підсвічуванні такого панно виріб набуває глибини й об'єму. Це вже мистецтво. Мистецтво гри світлом. А тому й коштує дуже дорого (навіть за мірками SWAROVSKI). Не знаю де можна побачити в Україні.

І, звісно, всі описані системи можуть використовуватися в комплексі. Наприклад: у деяких місцях можна розмістити кристали, в інших - розсип точок оптоволокна. Загалом, межа фантазії - лише небо. Ніколи ще цей слоган не був таким доречним :)

Зоряне небо з динамічними ефектами

Здавалося б, вище описані ВСІ існуючі способи імітації "зірок" на стелі. Але зовсім нещодавно дізнався, що з'явилися технології для створення "зоряного неба" з динамічними ефектами: проліт комети, метеоритний дощ, політ крізь Всесвіт, північне сяйво та інші. Спеціалісти студії «Марсель» невтомно досліджують усі новинки, тож невдовзі ми запропонуємо черкащанам і світлодинаміку.

На всі питання із задоволенням відповім по телефону або електронній пошті.

Щиро Ваш,
Мацапей Богдан

15.05.2013р.

Дивіться також

Парящі стелі

Просто підсвітивши стіни зі сторони стелі, отримаємо враження, нібито стеля «ширяє» у повітрі. Те ж підсвічування, якщо його використати для підсвічування тюлю на вікнах, створює ефект «світлової завіси»: ввечері у вікні можна побачити лише яскраво освітлений тюль, і більш нічого.
Переглянути